Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Które przepisy stosować na przełomie roku

17 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Marek Piotrowski

VAT | W związku z wejściem w życie 1 stycznia bardzo obszernej nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, przedsiębiorcy mogą mieć problemy m.in. z określaniem podstawy opodatkowania oraz regułami wystawiania faktur.

Marek Piotrowski

Wprowadzona ustawą z 7 grudnia 2012 r. nowelizacja przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa nowelizująca), która w znacznej części obowiązuje od 1 stycznia br., nie szczędzi podatnikom dylematów w zakresie rozstrzygnięcia, czy dla konkretnej, a wykonywanej na przełomie roku czynności powinny być stosowane regulacje obowiązujące do końca 2013 r., czy też może właściwe jest przyjęcie zasad ustalonych tą nowelizacją. Jak się wydaje, pierwszoplanową problematyką jest temat ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego. Został on omówiony w artykule opubliko- wanym w Prawie i Praktyce z 13 stycznia (str. >D3). Równie istotne są jednak także kwestie zasad określania podstawy opodatkowania, reguły wystawiania faktur dokumentu- jących takie czynności, czy w końcu zagadnienie uprawnienia do odliczenia podatku naliczonego.

Tak jak do końca grudnia

Analiza zasad ustalania postawy opodatkowania w stosunku do czynności wykonanych na przełomie roku wymaga analizy art. 8 ust. 1 ustawy nowelizującej. Przepis ten określa bowiem, że w przypadku czynności, o których mowa w art. 7 ust. 1 i 3, a zatem czynności, w stosunku do których moment powstania obowiązku podatkowego ustala się na zasadach obowiązujących przed 1 stycznia 2014 r., także podstawę opodatkowania ustala się zgodnie z art. 29–31 ustawy w brzmieniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9740

Wydanie: 9740

Spis treści
Zamów abonament