Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Radio dla wszystkich, ale bogatsze!

17 stycznia 2014 | Publicystyka, Opinie | Witold Graboś
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa

Już sama alternatywa: emisja cyfrowa czy dostęp internetowy – wydaje się błędem. Obie technologie mają swoje zalety i wady, ale nie są to technologie przeciwstawne, lecz uzupełniające się – mówi zastępca przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Gdy w 1826 roku rozpoczęto budowę linii kolei Stephensona łączącej Manchester z Liverpoolem, media zagrzmiały świętym oburzeniem i to dosłownie, bo – zdaniem jednego z duchownych – było to dzieło szatana. Ale i „poważni" ekonomiści wystąpili w obronie tradycyjnego transportu, prognozując kryzys gospodarczy spowodowany przez kolej, ze względu na nadwyżki słomy i siana, bezrobocie wytwórców uprzęży i nędzę kowali podkuwających konie. W istocie chodziło tyleż o obawy przed nowością, co interesy tradycyjnych przedsiębiorstw transportowych i żeglugowych. Publikacja senatora Grzegorza Czeleja, przewodniczącego Senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu „Radio dla bogatych" („Rzeczpospolita" z 2 stycznia br.) przypomina nieco ten historyczny spór, bo parlamentarzysta jest – delikatnie mówiąc – niechętny współczesnej nowości technologicznej, jaką jest radio cyfrowe. Senator Czelej broni interesu radiowych nadawców komercyjnych. Co gorsza powtarza ich argumenty dyskredytujące technologię cyfrową.

Komercyjni nadawcy radiowi obawiają się nadmiernego otwarcia rynku, a tym samym wzmożonej konkurencji. Krytykują sposób wprowadzania radia cyfrowego i podważają sensowność technologii cyfrowej w radiofonii, wskazując na coraz większą dostępność do programów radiowych w Internecie.

Trudno nie zrozumieć nadawców komercyjnych, którzy chcą odwlec...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9740

Wydanie: 9740

Spis treści
Zamów abonament