Prawidłowy sposób oznakowania towarów określają przepisy
Nie można oznaczyć artykułu spożywczego jako „produkt polski”, gdy jego główny składnik pochodzi z zagranicy. Naruszenie tej zasady może wprowadzać w błąd konsumenta co do miejsca jego pochodzenia.
- Prowadzę zakład przetwórstwa rybnego. Wojewódzka Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych nakazała mi usunięcie z oznakowania filetów śledziowych nazwy „Produkt polski". Inspekcja uznała, że skoro ryby te poławiane są w Atlantyku, to przyjęte oznakowanie może wprowadzać w błąd konsumenta co do ich pochodzenia. Nie zgadzam się tą decyzją, ponieważ moje produkty w 100 proc. wyprodukowane były w Polsce, mimo że surowiec rybny pochodził z Atlantyku. Wszystkie pozostałe surowce (m.in. cebula, ogórek, papryka itd.) były polskie. Czy w związku z tym użycie określenia „Produkt polski" było nieprawidłowe? – pyta czytelnik.
Użycie tego pojęcia było nieprawidłowe, ponieważ sugeruje ono, że wszystkie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta