Nie każdy szef dłużej pracuje bez prawa do dodatkowej pensji
DOKUMENTY | Pracodawcy często bronią się przed wypłatą wynagrodzenia za pracę nadliczbową, wskazując, że pracownik zajmuje kierowniczą posadę. W rzeczywistości jednak sama nazwa stanowiska o tym nie przesądza.
W razie takiego sporu mogą wyjść na jaw zaniedbania popełnione przy definiowaniu zadań i funkcji pracownika w strukturze organizacyjnej firmy. Skutki tego lekceważenia z reguły przemawiają na korzyść tego, kto domaga się wynagrodzenia za nadgodziny.
Warto więc zawczasu usunąć wątpliwości w rzeczywistym statusie pracowników, których pracodawca traktuje jako kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych w rozumieniu art. 1514 § 1 k.p. W pierwszej kolejności w regulacjach ustrojowych (np. w uchwale zarządu spółki) należy jednoznacznie usytuować poszczególne działy i sekcje jako wyodrębnione komórki organizacyjne ze względną samodzielnością. Jednocześnie wyraźnie umocowuje się pracownika do podejmowania decyzji w zakresie organizowania czasu pracy podwładnych w regulaminie pracy, regulaminie organizacyjnym bądź innym dokumencie o podobnym charakterze. Ponadto poza kontrolowaniem i nadzorowaniem pracy pracowników podległej mu jednostki kierownik wyodrębnionej komórki organizacyjnej nie powinien wykonywać pracy takiej samej jak podwładni.
Kto kierownikiem
W umowach o pracę z kierującymi komórkami organizacyjnymi można wpisać zasadę tzw. zadaniowego czasu pracy. Jednak określenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta