Dotacja wpływa na korektę wartości początkowej
Podatnicy, którzy korzystają z dofinansowania do zakupu lub wytworzenia środków trwałych, muszą wyłączać z kosztów część odpisów. Rozliczenie to się komplikuje, gdy kwoty pomocy finansowej wpływają już po rozpoczęciu amortyzacji.
Wielu podatników korzysta z pomocy, najczęściej pochodzącej ze środków UE, w postaci dofinansowania zakupu lub wytworzenia we własnym zakresie środków trwałych. W takim przypadku muszą oni mieć na uwadze art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o CIT. Jego wykładnia może powodować trudności. Zwłaszcza wtedy, gdy dofinansowanie jest wypłacane podatnikowi po oddaniu środka trwałego do używania i rozpoczęciu jego amortyzacji.
Zwrócone wydatki
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o CIT, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 16a-16m ustawy o CIT, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
Organy podatkowe przez długi czas stały na stanowisku, że stosując ten przepis w przypadku wpływu kwoty dofinansowania otrzymanego tytułem zwrotu części wydatków na nabycie lub wytworzenie środków trwałych, podatnik nie dokonuje wstecz korekty dotychczasowych odpisów amortyzacyjnych. Ich zdaniem, w miesiącu otrzymania takiego dofinansowania powinny być zmniejszone...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta