Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najpierw procedura wewnątrzzakładowa, potem sąd

17 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Anna Ryl

Na pracownika, który nie przestrzega obowiązujących w zakładzie reguł i przepisów, szef może nałożyć karę upomnienia lub nagany. Jeśli podwładny się z tym nie zgadza, ma 7 dni na wniesienie sprzeciwu. Gdy go nie złoży, odbiera sobie możliwość skierowania sprawy na drogę sądową.

Zgodnie z art. 108 § 1 k.p. za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przeciwpożarowych, przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy pracodawca może ukarać go upomnieniem lub naganą. Ponadto za to, że etatowiec nie przestrzega przepisów BHP lub przeciwpożarowych, opuszcza pracę bez usprawiedliwienia, stawia się w niej nietrzeźwy lub spożywa alkohol w czasie pracy, szef może go ukarać finansowo. Pracodawca bierze przy tym pod uwagę rodzaj naruszenia obowiązków, stopień winy etatowca i jego dotychczasowy stosunek do pracy.

Ile czasu na ruch szefa...

Kary nie wolno zastosować po 2 tygodniach od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po 3 miesiącach od dopuszczenia się tego uchybienia. Przesądza o tym art. 109 § 1 k.p. Ponadto...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9740

Wydanie: 9740

Spis treści
Zamów abonament