Jak zbilansować roczną aktywność etatowców
Pracodawcom spodobały się wydłużone okresy rozliczeniowe. Ze statystyki wynika, że po półtora roku funkcjonowania przepisów wprowadziło je więcej firm niż przez trzy lata obowiązywania ustawy antykryzysowej.
Do 4 listopada 2014 r. na przedłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy zdecydowało się 1162 pracodawców. W większości są to duże i średnie firmy. Elastyczny czas pracy wprowadziło także 208 najmniejszych zakładów zatrudniających do dziewięciu osób. Najchętniej elastycznego czasu pracy używają przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem przemysłowym (422), handlem i naprawami (185) oraz budownictwem (123). Blisko 80 proc. stosujących przedłużone rozliczenie przyjęło to roczne. Trzy czwarte spośród nich zawarło porozumienia w 2014 r.
W związku z tym kontrole stosowania przepisów o czasie pracy w stosunku do 12-miesięcznych okresów rozliczeniowych u tych pracodawców zostaną przeprowadzone dopiero po ich zakończeniu, tj. w 2015 r. – deklaruje Danuta Rutkowska, rzeczniczka Głównego Inspektora Pracy.
Dla kogo udogodnienie
Ten typ rozliczeń nie sprawdzi się jednak w każdej branży. Wprowadzając go bez faktycznej potrzeby, pracodawca nic nie zyska, a może sobie zaszkodzić. Korzyść najbardziej odczują te firmy, w których zapotrzebowanie na pracę jest zmienne, bywają miesiące natężonej harówki i zupełnej posuchy.
W porównaniu z krótszymi okresami rozliczeniowymi roczny okres gwarantuje pracodawcy maksymalną elastyczność. Dotyczy to zarówno planowania nominalnych godzin pracy, jak i udzielania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta