Najciekawsze wyroki dla gmin 2014
Samorządowcy coraz częściej walczą z fiskusem o odliczenie VAT. To sposób na poprawę finansów.
Analiza orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazuje, że gminy zaczęły bardzo zabiegać o możliwość odzyskania VAT od różnego rodzaju inwestycji. Świadczy o tym liczba spraw, jakie trafiały w mijającymi roku na wokandy wojewódzkich sądów administracyjnych, a potem NSA. Większość z nich ma związek z wnioskami o wydanie interpretacji podatkowych. A wątpliwości w głównej mierze wynikają ze szczególnego charakteru jednostki samorządu terytorialnego. Podstawowe pytanie, jakie powstaje w związku z tym na gruncie VAT, to kiedy gmina działa jako organ władzy publicznej – co pozbawia ją przymiotu podatnika VAT i prawa do odliczenia, a kiedy można uznać, że jej działania są podobne do działań innych przedsiębiorców, co otwiera drogę do odzyskania VAT. Ponieważ koniec roku to tradycyjnie okres podsumowań i rankingów, prezentujemy najciekawsze rozstrzygnięcia NSA.
Sama umowa cywilna to za mało
Oddanie schroniska dla zwierząt w dzierżawę nie oznacza, że gmina działa w tym zakresie jako podatnik VAT. Tak uznał NSA w wyroku z 12 grudnia 2014 r. (sygn. I FSK 1879/13). Gmina chciała odliczyć VAT z faktur za usługi wykonania nawierzchni i odwodnienia na terenie schroniska dla zwierząt. Schronisko na podstawie umowy dzierżawy zostało oddane Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami za minimalny czynsz. NSA odmówił gminie prawa do odliczenia. Nie miał wątpliwości,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta