Przy metodzie kasowej uwaga na gwarancje
Potrącenie przez kontrahenta kaucji z kwoty wynagrodzenia należnego małemu podatnikowi skutkuje otrzymaniem przez niego zapłaty, a więc powstaniem obowiązku podatkowego.
Prowadzę firmę budowlaną, VAT rozliczam metodą kasową. Często się zdarza, że – zgodnie z zawartą umową – kontrahenci zatrzymują część należnego mi wynagrodzenia jako kaucję gwarancyjną. Kwoty te otrzymuję po upływie ustalonego w umowie okresu gwarancji właściwego wykonania robót. Kiedy w zakresie tych kwot powstaje u mnie obowiązek podatkowy w VAT? – pyta czytelnik.
Na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy o VAT mali podatnicy mogą wybrać rozliczanie VAT metodą kasową. Istotą tej metody jest powstawanie obowiązku podatkowego z tytułu dostaw towarów i świadczenia usług z dniem otrzymania całości lub części zapłaty (obowiązek podatkowy powstaje bezwzględnie z dniem otrzymania całości lub części zapłaty w przypadku sprzedaży na rzecz podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni; w przypadku sprzedaży na rzecz innych podmiotów obowiązek podatkowy powstaje z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, lecz nie później niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi). Powoduje to, że – jak wyjaśniła Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 5 grudnia 2013 r. (IPPP1/443-1037/13-2/IGo) – „o ile »normalnie« moment powstania obowiązku podatkowego jest najczęściej konsekwencją wydania towaru lub wykonania usługi, o tyle w przypadku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta