Symulant niekonieczne straci posadę
Gdy przymuszony sytuacją życiową pracownik nadużywa zwolnień lekarskich, aby dorobić w innej firmie, jego niedozwolona aktywność nie musi skończyć się dyscyplinarką.
Zatrudniam 25 osób. Pracownik (umowa na czas nieokreślony) przebywał w ostatnich sześciu miesiącach na kilku zwolnieniach lekarskich (dwa tygodnie każde). Obecnie trzeci tydzień też korzysta z tzw. chorobowego. Mam jednak informację, że w rzeczywistości prawdopodobnie nie chorował i nie choruje, gdyż w czasie zwolnienia pracował i nadal pracuje u konkurencji, dorabiając do wynagrodzenia. Ta sytuacja dezorganizuje pracę w mojej firmie. Co mogę zrobić, aby pracownik nie nadużywał zwolnienia i wrócił do pracy? Czy mogę rozwiązać z nim angaż bez wypowiedzenia? – pyta czytelnik.
Prawdopodobnie wielokrotne i cykliczne nieobecności w pracy z powodu zwolnień lekarskich (w tym bieżąca absencja) związane były ze świadczeniem pracy na rzecz innego podmiotu, a nie z leczeniem. W tej sytuacji warto przeprowadzić kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego. Samodzielnie ma prawo zrobić to tylko ten pracodawca, który zatrudnia powyżej 20 ubezpieczonych. Uprawnienie to wynika z § 1 ust. 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta