Kiedy można dostać więcej niż ryczałt
Wynagrodzenie ryczałtowe stanowi świadczenie niepodlegające zmianie, czyli przyjmujący zamówienie nie może zasadniczo domagać się jego podwyższenia. Jego konstrukcja nie wyklucza jednak żądania przez wykonawcę honorarium za prace nieobjęte umową na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 9 października 2014 r., I CSK 568/13.
Podwykonawca zawarł z wykonawcą umowę o podwykonawstwo budowlane, na podstawie której zobowiązał się do wykonania robót polegających na założeniu instalacji sanitarnych w mieszkaniach.
W umowie przewidziano dla podwykonawcy wynagrodzenie ryczałtowe (art. 632 k.c.).
Po złożeniu zamówienia u producenta okazało się, że materiały do przewidzianej w projekcie instalacji zimnej wody są niedostępne w sprzedaży. Wykonawca dokonał zmiany projektu, co umożliwiło podwykonawcy zastosowanie materiałów lepszych, ale droższych. Nie zawarto jednak aneksu do umowy.
Okazało się również konieczne wykonanie bruzdowań w celu wyeliminowania nakładania i krzyżowania się przewodów centralnego ogrzewania i wody, czego projekt wykonawczy nie przewidywał. Zrobienie przez podwykonawcę ww. bruzdowań stanowiło prace dodatkowe, nieobjęte umową.
Podwykonawca sporządził wycenę obejmującą roboty dodatkowe w postaci bruzdowań i koszty zmiany systemu instalacji zimnej wody. Wykonawca zaakceptował tę wycenę tylko częściowo,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta