Protokół, ani uraz nie podlegają przedawnieniu
TERMINY | Roszczenie o ustalenie, że zdarzenie było wypadkiem przy pracy, nie przedawnia się. Nawet kilka lat po nim pracownik może się domagać sporządzenia protokołu. Jednak im dalej od zdarzenia, tym większe trudności dowodowe.
- W marcu 2013 r. pracownika wykonującego prace montażowe poraził prąd. Nie sporządziłem protokołu z wypadku, ponieważ nie przebywał wtedy na zwolnieniu lekarskim. Obecnie jednak odczuwa dolegliwości, a lekarz wiąże przyczynę m.in. z porażeniem prądem. Przebywał na zwolnieniu lekarskim od 30 listopada do 27 grudnia 2014 r., a następnie otrzymał orzeczenie, z którego wynika, że jego dolegliwości mogą być w związku przyczynowo- -skutkowym ze zdarzeniem z marca 2013 r. Pracownik wystąpił z żądaniem wydania protokołu powypadkowego, choć od zdarzenia upłynęło około 22 miesięcy. Czy mam taki obowiązek? Czy jeśli odmówię, podwładny może wystąpić do sądu? Czy prawo żądania sporządzenia protokołu nie przedawniło się? Pracownik zamierza uzyskać świadczenie za doznany uszczerbek na zdrowiu. Czy mam przekazać dokumentację z wypadku (z protokołem) pracownikowi czy ZUS? – pyta czytelnik.
Obowiązek sporządzenia przez pracodawcę protokołu powypadkowego wynika z § 9 rozporządzenia Rady Ministrów z 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (DzU nr 105, poz. 870). To bardzo ważny dokument. Na jego podstawie osoba poszkodowany w wypadku przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta