Jaki rok obrotowy w nowej spółce
Jeżeli w umowie spółki postanowiono, że rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy, a spółka rozpoczęła działalność w pierwszej połowie roku, jej pierwszym rocznym sprawozdaniem finansowym podlegającym wpisowi do KRS jest sprawozdanie obejmujące okres od dnia rozpoczęcia przez nią działalności do końca roku kalendarzowego.
Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 24 kwietnia 2014 r., III CZP 15/14.
Spółka z o.o. złożyła wniosek o wpisanie w KRS wzmianki o złożeniu rocznego sprawozdania finansowego za okres od 20 marca 2012 r. do 31 grudnia 2012 r. Wniosek został oddalony. Sąd rejonowy stwierdził, że zgodnie z art. 40 pkt 2 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (u.k.r.s.) w zw. z art. 69 ust. 1 oraz art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości (u.r.) roczne sprawozdanie finansowe obejmuje rok obrotowy, którym jest okres roku kalendarzowego albo inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych. Jedynie w wypadkach wyjątkowych, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 9 u.r., możliwe jest skrócenie lub wydłużenie tego okresu, ale wyjątki te w sprawie nie występują. Wobec tego nieskuteczne jest postanowienie umowy spółki przewidujące, że jej pierwszy rok obrotowy rozpoczyna się w dniu zawarcia umowy spółki i kończy 31 grudnia 2012 r. – rok obrotowy nie może być bowiem skracany ani wydłużany mocą woli stron. Sąd uznał, że złożony przez spółkę dokument obejmujący sprawozdanie finansowe za okres od 20 marca 2012 r. do 31 grudnia 2012 r. nie jest rocznym sprawozdaniem finansowym w rozumieniu ww. przepisów, a zatem wzmianka o jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta