Stara watykańska Ostpolitik
Stolica Apostolska znowu żyje złudzeniami, że unikanie mocnych słów w odniesieniu do zbrodniczej polityki przywódców Rosji może przynieść korzyści ekumeniczne lub dyplomatyczne.
Na początku lutego patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl podziękował papieżowi Franciszkowi za jego stanowisko w sprawie wojny na Ukrainie. – Chciałbym z zadowoleniem zauważyć, że sama Stolica Apostolska zawsze zachowywała wyważone stanowisko odnośnie do sytuacji na Ukrainie i unikała jednostronnych ocen, wzywając do rozmów pokojowych i przerwania działań militarnych – mówił podczas spotkania biskupów w Moskwie zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.
A żeby się przekonać, za co dziękował patriarcha papieżowi, nie trzeba było długo czekać, bowiem już dzień później Ojciec Święty Franciszek wystąpił z mocnym apelem modlitewnym do Ukraińców. Słowa te zawierały zaskakującą, przynajmniej z punktu widzenia geopolitycznego, ocenę konfliktu za naszymi wschodnimi granicami.
„Po raz kolejny moja myśl biegnie ku umiłowanemu narodowi ukraińskiemu. Niestety, sytuacja ulega pogorszeniu i antagonizm się nasila. Módlmy się przede wszystkim za ofiary, wśród których jest bardzo wielu cywilów, i za ich rodziny. Prośmy Pana, aby jak najszybciej zgasił tę straszną bratobójczą przemoc. Ponawiam usilny apel o podjęcie wszelkich możliwych wysiłków, także na szczeblu międzynarodowym, na rzecz wznowienia dialogu, jedynej drogi mogącej przywrócić pokój i zgodę na tej umęczonej ziemi. Bracia i siostry, gdy słyszę słowa »zwycięstwo« albo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta