Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Plagi morskie

14 lutego 2015 | Plus Minus | Krzysztof Kowalski
„Pojmanie Czarnobrodego” namalował w 1920 roku Jean Leon Gerome
źródło: Bridgeman/Corbis
„Pojmanie Czarnobrodego” namalował w 1920 roku Jean Leon Gerome

Gdyby Pawlak z Kargulem byli piratami i nie byłoby na nich mocnych na Morzu Karaibskim, jedna z kultowych kwestii nie brzmiałaby „U mnie słowo droższe pieniędzy", lecz „U mnie słowo droższe lekarstwa".

Dwadzieścia lat temu u wybrzeży Karoliny Północnej płetwonurkowie zlokalizowali wrak żaglowca „Queen Ann's Revange" („Zemsta królowej Anny"). Jego kapitanem był Edward Thatch, vel Teach, pirat zwany Czarnobrodym, postrach Karaibów i Atlantyku. TV1 emituje w piątki serial o tym morskim rozbójniku. W oryginalnej wersji angielskiej serial nosi tytuł „Crossbones", „Skrzyżowane kości". Tytuł polskiej wersji – „Herb piratów". Głównego bohatera gra John Malkovich. Scenarzysta każe mu uganiać się za chronometrem, który będzie mógł sprzedać za bajońską sumę albo za jego pomocą będzie nawigował precyzyjniej od innych i w ten sposób zdobędzie krocie.

Ma to tyle wspólnego z rzeczywistością, ile wilk z zamiłowaniem do ogrodnictwa. Widz to kupuje, bo i widz, i twórcy serialu mają ten sam obraz piratów, których jedynym celem było gromadzenie skarbów, a jedynym zmartwieniem żaglowce nieprzewożące fortun oraz kobiet na tych żaglowcach nieobwieszonych kosztownościami wartymi fortunę. Odkrycie wraku „Queen Ann's Revange" przeszło bez echa, ponieważ nie znaleziono w nim skarbów. Ale archeolodzy z tego powodu nie zaprzestali eksploracji pirackiego okrętu. W styczniu 2015 roku w Londynie, podczas dorocznego kongresu Society for Historial Archeology, zaprezentowano najcenniejsze przedmioty wydobyte z wraku. Najcenniejsze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10066

Wydanie: 10066

Zamów abonament