Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

PO i PiS robią nas w konia

14 marca 2015 | Plus Minus | Eliza Olczak
Dariusz Wójcik (drugi rząd, z prawej) w ławach sejmowych wśród liderów KPN, początek lat 90. Obok niego Adam Słomka, z przodu od lewej Leszek Moczulski i Krzysztof Król.
autor zdjęcia: Piotr Janowski
źródło: Fotorzepa
Dariusz Wójcik (drugi rząd, z prawej) w ławach sejmowych wśród liderów KPN, początek lat 90. Obok niego Adam Słomka, z przodu od lewej Leszek Moczulski i Krzysztof Król.
autor zdjęcia: Michał Walczak
źródło: Fotorzepa

Dariusz Wójcik, były wicemarszałek Sejmu z KPN | Wygodnie jest rozbudowywać biurokrację, bo dzięki temu ma się posady dla swoich. Wygodnie jest utrzymywać ordynację proporcjonalną – bo wtedy lider decyduje o miejscach na listach. 
I wygodnie jest dostawać pieniądze z budżetu.

Rz: Od piętnastu lat jest pan poza wielką polityką. Jak wygląda scena polityczna, gdy patrzy się na nią z boku i z perspektywy Lublina?

Dariusz Wójcik, były wicemarszałek Sejmu z KPN: Nie odkryję zapewne Ameryki, gdy powiem, że moim zdaniem jest sztucznie zabetonowana przez pozorną wojnę między PO i PiS, a także przez system wyborczy i finansowanie partii z budżetu. Największe ugrupowania dostają takie pieniądze, których inne nie są w stanie legalnie zgromadzić, żeby zorganizować kampanię wyborczą na porównywalnym poziomie.

Dlaczego wojna między PO a PiS jest pozorna?

Bo obie partie niewiele się różnią pod względem programowym. Ich kandydaci na prezydenta – Bronisław Komorowski i Andrzej Duda – mówią prawie to samo, mają te same hasła, nawet wyrażają się podobnie. Dlatego te podziały są sztuczne.

Chce pan powiedzieć, że nie ma znaczenia, czy wyborca zagłosuje na Komorowskiego czy na Dudę?

Nie ma, bo to nie jest rzeczywista alternatywa. Co gorsza, przy obecnym systemie nie ma szans, żeby pojawiła się jakaś inna opcja polityczna. Gdyby partie były finansowane z odpisów podatkowych, wtedy musiałyby się bardziej starać, zabiegać o wyborców. I konkurencja na scenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10090

Wydanie: 10090

Zamów abonament