Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowy car tyczki

14 marca 2015 | Plus Minus | Olgierd Kwiatkowski
Fot. Lukas Schulze
źródło: AFP
Fot. Lukas Schulze

Renaud Lavillenie zdominował skok 
o tyczce jak dawniej Siergiej Bubka. Wygrywa wszystko, pobił rekord świata Ukraińca i nadal mierzy wysoko.

Pracujący dla Międzynarodowej Federacji Lekkoatletycznej (IAAF) statystycy wyliczyli, że wynik 6,01 m w skoku o tyczce jest ekwiwalentem 9,71 s w biegu na 100 m. Za podstawę do porównania przyjęli rekordy świata w obu konkurencjach. Gdyby iść dalej tą drogą, można by zestawić ze sobą Jamajczyka Usaina Bolta, najszybszego człowieka na świecie, i Francuza Renaud Lavilleniego, najwyżej skaczącego. Bolt przebiegł poniżej 9,71 s trzykrotnie, oprócz niego tę granicę przekroczyli również dwukrotnie Tyson Gay i raz Yohan Blake. W tyczce sprawa wygląda nieco inaczej. Francuz już 12 razy skoczył powyżej 6,01 m. Mniej niż przed laty Bubka, ale goni go z wielką wytrwałością.

Czy Lavillenie zasługuje na miano najlepszego obecnie lekkoatlety globu? W ubiegłym roku otrzymał to przyznawane przez IAAF wyróżnienie, zwyciężył w kilku innych plebiscytach i rankingach. – Poprawić wynik Siergieja Bubki to jak biec szybciej niż Usain Bolt, mieć lepsze statystyki niż Michael Jordan. On zdetronizował legendę – komentował rekord świata Lavillenie były francuski tyczkarz Jean Galfione.

Dwa razy Donieck

Francuzi, jak widać, wątpliwości nie mają. Już dzień po pobiciu przez Lavilleniego rekordu świata w lutym ubiegłego roku w Drużba Arena w Doniecku dziennikarze umieścili go w jednym szeregu z najwybitniejszymi sportowcami kraju: bokserem Marcelem Cerdanem, narciarzem Jeanem-Claude'em Killy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10090

Wydanie: 10090

Zamów abonament