Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Homofobiczne kurczaki nienawiści

16 maja 2015 | Plus Minus | Ks. Robert Skrzypczak
„Wiara i seks. Jan Paweł II o małżeństwie i rodzinie”, ks. Robert Skrzypczak, Wydawnictwo AA, 2015
źródło: Plus Minus
„Wiara i seks. Jan Paweł II o małżeństwie i rodzinie”, ks. Robert Skrzypczak, Wydawnictwo AA, 2015
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Plus Minus

Walka o zdobycze ponowoczesnej cywilizacji w rodzaju rozwodów trwa. Lobby gejowskie nie odpuści nikomu, kto w reklamie przywoła 
pozytywny wizerunek „tradycyjnej rodziny" 
– ani producentom oprawek okularowych, ani makaronu. 
Książka „Wiara i seks", która ukazuje się właśnie nakładem 
Wydawnictwa AA, zawiera dziesiątki przykładów 
takich kampanii.

Mainstream opinii publicznej nie przestaje domagać się równego traktowania wszystkich małżeństw. Może jednak wystarczyłoby mocno zdefiniować, czym jest małżeństwo, by nasz dialog społeczny nie utknął w bełkocie? Chodzi o wyraźne wskazanie, czym jest relacja małżeńska w odróżnieniu od innych form relacji między osobami dorosłymi.

W klasycznych zapisach prawnych powszechnie przyjmuje się, że małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety jako męża i żony. Taka definicja pozwala jasno określić zakres pojęcia „bycia ojcem i matką" dla potomstwa zrodzonego w tym związku. Gdy rodzi się dziecko, matka obecna jest obok jako fakt biologiczny: nosiła je w sobie przez dziewięć miesięcy, wydała je na świat kosztem ogromnego wysiłku i bólu. Natomiast obecność ojca obok narodzonego dziecka to fakt kulturowy i prawny. Małżeństwo będące podstawą rodziny stanowi instytucję rozwijającą się w czasie i prawnie zabezpieczoną po to, aby zapewnić mężczyźnie warunki do zaangażowania się wraz z kobietą w objęcie odpowiedzialnością procesu wychowania dziecka. Nie sposób „być rodzicami" abstrakcyjnie. Istnieje opieka macierzyńska i opieka ojcowska. Oboje rodzice wnoszą w trud rodzicielski odmienne walory.

Wkład ojców w rozwój dzieci jest niczym niezastępowalny. Dwie płcie są z gruntu odmienne i każda z nich – tak kulturalnie, jak i biologicznie – jest nieodzowna do właściwego wzrastania nowej osoby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10142

Wydanie: 10142

Zamów abonament