Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prorok wojny

16 maja 2015 | Plus Minus | Filip Memches
Kadr z filmu „Ładunek 200”. Teraz takie transporty wracają z Donbasu
źródło: Itar-Tass/East News
Kadr z filmu „Ładunek 200”. Teraz takie transporty wracają z Donbasu

Aleksiej Bałabanow 
był czołowym skandalistą rosyjskiego kina. 
Gdyby dziś żył, można byłoby 
od niego oczekiwać przytłaczającego dzieła 
o koszmarach konfliktu 
na Ukrainie.

W „Bracie 2" – zrealizowanym w roku 2000 jednym z najbardziej głośnych filmów rosyjskich, które powstały od rozpadu ZSRR – jest profetyczna scena. Rozgrywa się ona w męskiej toalecie rosyjskiego klubu w Chicago. Przybyły z Moskwy Wiktor Bagrow, który w swoim życiu był zarówno milicjantem, jak i płatnym mordercą, zabija ukraińskiego mafiosa. Strzelając do niego, rzuca słowa: „Wy, gady, jeszcze mi odpowiecie za Sewastopol". Wprawdzie czyn ten nie ma charakteru politycznego, jednak wcześniej, na chicagowskim lotnisku, swoją przyszłą ofiarę – gdy jeszcze nic o niej nie wie, ale słyszy z jej ust mowę ukraińską – zaczepia pytaniem: „Banderowiec?".

Przestępcy uciekają w politykę

Jak wiadomo, „banderowcy" rok temu wreszcie „odpowiedzieli za Sewastopol" – Krym został zaanektowany przez Rosję, której władze nadały temu wydarzeniu wysoką rangę symboliczną. I rola osób pokroju Wiktora Bagrowa była w tej sprawie nie bez znaczenia. Operację krymską od wewnątrz przeprowadzili ludzie, którzy wcześniej mieli kłopoty z ukraińskim wymiarem sprawiedliwości. W momencie osłabienia państwa ukraińskiego po wybuchu rewolucji na Majdanie, która zwiastowała koniec lawirowania władz w Kijowie między Unią Europejską a Rosją, i przyjęcie kursu w kierunku zachodnim, uznali oni, że zdradą stanu przecierają sobie ścieżki kariery politycznej i jednocześnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10142

Wydanie: 10142

Zamów abonament