Refakturowanie mediów – dużo zależy od umowy
Dostawa energii, wody czy gazu może być uznana za świadczenie odrębne od najmu i opodatkowana według odrębnych stawek VAT.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 1 lipca 2015 r. (I SA/Po 883/15).
Stan faktyczny
Firma zawiera ze swoimi klientami umowy najmu powierzchni magazynowej oraz powierzchni biurowej i socjalnej. Jako wynagrodzenie za najem wypłacany jest wynajmującemu łączny czynsz miesięczny (powiększony o VAT według obowiązującej stawki) będący iloczynem wynajmowanych metrów kwadratowych oraz stawki za metr kwadratowy.
Spółka wskazała, że w umowach odrębnie uregulowano postanowienia dotyczące opłat związanych z użytkowaniem nieruchomości, czyli tzw. opłat eksploatacyjnych oraz za media. W przypadku kosztów niezbędnych mediów (energia elektryczna, woda, gaz) lub usług (np. odprowadzanie ścieków, wywóz śmieci, usługi telekomunikacyjne, przesył danych czy konserwacja nieruchomości) wynajmujący, co do zasady, daje możliwość zawarcia odpowiednich umów na ich dostawę bezpośrednio przez najemców. W przypadku zawarcia ich przez wynajmującego są one refakturowane na najemców po kosztach (tj. bez marży) w formie oddzielnej faktury i proporcjonalnie do udziału danego najemcy w takich kosztach, na podstawie faktur otrzymanych od bezpośrednich dostawców mediów i usług. W rezultacie najemca otrzymuje oddzielną fakturę z wykazanym czynszem najmu i opłatami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta