Nie każdemu pracownikowi trzeba dać wolne za 15 sierpnia
Sobotnie święto przypadające w połowie sierpnia br. obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin. Jeśli z tego powodu szef wyznaczy dzień wolny od pracy, a zatrudniony będzie wtedy chorował, nie trzeba mu go udzielać w innym terminie.
W sobotę 15 sierpnia br. przypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Znowu pracownicy i pracodawcy zastanawiają się, komu w związku z tym należy się dodatkowy dzień wolny, a kto go nie dostanie. Spróbujmy zatem rozwiać te wątpliwości, omawiając możliwe przypadki.
Skąd ten obowiązek
W kodeksie pracy nie ma przepisu, który nakładałby na szefa obowiązek wyznaczenia pracownikom dodatkowego dnia wolnego, gdy dzień świąteczny przypada w sobotę. Istnieje jednak przepis, który nakazuje obniżać wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym o każde święto przypadające w innym dniu niż niedziela. Chodzi więc o każde święto, które przypada na dni od poniedziałku do piątku.
Nikt nie zastanawia się nad konsekwencjami występowania święta np. w środę. Wszyscy wiedzą, że należy z jego tytułu obniżyć obowiązujący wymiar czasu pracy. Jednak większość pracodawców i pracowników ma wątpliwości, co zrobić z sobotnim świętem. A ono, wbrew pozorom, niczym nie różni się od uroczystości przypadającej w środę. Tak samo bowiem jak to środowe powoduje, co do zasady, tylko jedno – trzeba obniżyć wymiar czasu pracy etatowców o osiem godzin. Jak się go oblicza, przypomina >ramka.
Przykład
Wymiar czasu pracy w miesięcznym okresie rozliczeniowym przypadającym na sierpień br. wynosi 160 godzin:
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta