Izrael pozostaje niewzruszony
Dyplomacja | Przedterminowe zwolnienie z amerykańskiego więzienia izraelskiego szpiega nie zmiękczy Netanjahu.
Po 30 latach za kratkami Jonathan Pollard znajdzie się w listopadzie tego roku na wolności. Decyzję taką podjęła federalna komisja ds. zwolnień przedterminowych, która nie powinna się kierować żadnymi pobudkami politycznymi. Jednak uwolnienie szpiega budzi wiele emocji w sytuacji, gdy relacje amerykańsko-izraelskie są bodajże najgorsze od powstania państwa żydowskiego.
To za sprawą wynegocjowanego niedawno z inicjatywy USA porozumienia atomowego z Iranem, które premier Beniamin Netanjahu nazywa historycznym błędem Zachodu. Czy więc decyzja o przedterminowym zwolnieniu Pollarda miałaby być pojednawczym gestem amerykańskiej administracji?
– Jeżeli za zwolnieniem Pollarda kryć by się miał taki cel, to oznaczałoby, że Amerykanie są bardziej naiwni, niż się powszechnie sądzi – mówi „Rz" prof. Efraim Inbar, politolog z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta