Wolne od pracy tylko na uroczystość zawarcia związku małżeńskiego
Jeden dzień urlopu okolicznościowego nie przysługuje pracownikowi, gdy jego dziecko składa śluby zakonne.
Tak wyjaśnił Departament Prawa Pracy MPiPS 3 lipca 2015 r., precyzując, co należy rozumieć pod pojęciem „ślub" >patrz ramka.
Urlop okolicznościowy to szczególne uprawnienie pracowników wynikające z § 15 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 1632).
Dzień lub dwa
Zgodnie z nim pracodawca musi zwolnić podwładnego na czas obejmujący:
- dwa dni w razie ślubu pracownika, urodzenia się jego dziecka lub zgonu i pogrzebu małżonka pracownika, jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,
- jeden dzień w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
Za czas tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia ustalonego na zasadach wynikających z § 2a rozporządzenia MPiPS z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta