Opłata za rozwiązanie umowy nie zawsze z VAT
Wyrażenie za wynagrodzeniem zgody na natychmiastowe zakończenie współpracy jest usługą. Opodatkowaniu będzie jednak podlegać tylko wtedy, gdy miejsce świadczenia znajduje się w Polsce.
Mam podpisaną umowę franczyzową z niemiecką firmą. Firma ta wycofuje się z polskiego rynku. Zawarta przeze mnie umowa przewiduje roczny okres wypowiedzenia, lecz zagraniczna firma przedstawiła mi ofertę wynagrodzenia za wyrażenie zgody na natychmiastowe rozwiązanie umowy. Czy wynagrodzenie takie będzie opodatkowane podatkiem od towarów i usług? – pyta czytelnik.
Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Przez świadczenie usług rozumie się natomiast każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie jest dostawą towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT, w tym również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji (zob. art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).
Tak jak w prawie cywilnym
Ustawa o VAT nie definiuje pojęcia „świadczenie". W tej sytuacji trzeba się więc odwołać do pojęcia świadczenia obowiązującego w prawie cywilnym, gdzie przez „świadczenie" rozumie się zachowanie się dłużnika przewidziane treścią zobowiązania. Aby zatem miało miejsce świadczenie, konieczne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta