ZUS nie oskładkuje zakładowych wczasów i karnetów sportowych
Dochód osiągany u pracodawcy może być podstawą analizy sytuacji materialnej pracownika zabiegającego o pomoc socjalną. Ponadto liczy się suma świadczeń uzyskanych z funduszu przez poszczególnych etatowców, a nie ich odrębna wartość.
Do takich m.in. wniosków doszedł Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyrokach z 13 maja 2015 r. (III Aua 42/15, III AUa 43/15 oraz III AUa 514/15). Sformułował wiele istotnych wniosków dotyczących zasad wypłaty środków z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs). Do najważniejszych z nich należą.:
- odejście od bezkrytycznego traktowania dochodu na członka rodziny jako jedynej metody analizy sytuacji materialnej,
- przyjęcie tezy o komplementarności świadczeń oraz
- podkreślenie, że pracodawcy nie muszą tworzyć rozbudowanych struktur związanych z administrowaniem zfśs.
O co chodziło
Po przeprowadzonej kontroli ZUS wydał wiele decyzji, w których zakwestionował kilka rodzajów świadczeń socjalnych wypłacanych przez spółkę. W ocenie ZUS finansowanie wczasów pod gruszą, bonów świątecznych, wycieczek oraz dofinansowanie karnetów Multisport powinno być wliczone do podstawy wymiary składek na ubezpieczenie społeczne. ZUS kwestionował te świadczenia, gdyż jednym z kryteriów ich przyznawania była analiza sytuacji materialnej pracowników rozumianej jako badanie dochodu uzyskiwanego u pracodawcy.
ZUS nie podważył natomiast zwolnienia ze składek innych świadczeń, np. zapomóg oraz dofinansowania kolonii dla dzieci pracowników, gdyż przy ich przyznawaniu spółka badała sytuację...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta