Rodzic z inspektorem zdecydują za małoletniego
Nawet jeśli umowa z młodocianym została zawarta z naruszeniem przepisów, nie oznacza to, że jest nieważna. Trzeba ją jednak bezzwłocznie rozwiązać i rozliczyć się z zatrudnionym.
Agencja artystyczna chce zatrudnić zespół młodych tancerzy w wieku 12 lat w związku z serią koncertów w miejscowościach wypoczynkowych. Czy można zatrudnić ich na podstawie umowy o pracę na czas określony?
Nie.
Przyjmuje się, że zatrudnienie dziecka w wieku poniżej 16 lat w trybie art. 304 5 k.p. nie może mieć charakteru pracowniczego. Stosować więc należy umowy cywilnoprawne – umowę o dzieło, świadczenie usług. Umowę w imieniu dziecka mającego mniej niż 13 lat musi podpisać jego ustawowy przedstawiciel. Inaczej będzie nieważna. Dziecko w wieku powyżej 13 lat ma natomiast ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Może zawrzeć umowę samodzielnie, ale dla jej ważności wymagana jest zgoda przedstawiciela ustawowego lub potwierdzenie przez niego umowy.
Agencja reklamowa zawarła umowę świadczenia usług z 14-latkiem, ale nie uzyskała wcześniej zgody inspektora pracy. Czy jest ona ważna?
Tak.
Taką umowę – identycznie jak umowę o pracę zawartą z młodocianym, który nie ma wymaganego wieku – należy niezwłocznie rozwiązać. Nie można jej jednak uznać za nieważną od początku, co pociągałoby za sobą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta