Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Krytyka szefa dopuszczalna, jeśli nie jest nadmierna

24 listopada 2015 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Pracodawca może dyscyplinarnie zwolnić osobę, której piętnujące wypowiedzi pod adresem przełożonych zawierają nieprawdziwe informacje i zmierzają do pomówienia. Nawet troska o interesy firmy nie usprawiedliwi jej zachowania.

Zasadą jest, że pracownik ma prawo otwartego i krytycznego wypowiadania się w sprawach dotyczących organizacji pracy, np. rozkładu czasu pracy czy podziału zadań. W tym zakresie może także oceniać decyzje przełożonych. Orzecznictwo sądowe wielokrotnie zwracało na to uwagę. Podobnie wypowiadał się Sąd Najwyższy w wyroku z 28 sierpnia 2013 r. (I PK 48/13).

Wytknięcie nieuczciwości

Pracownik ma prawo do dozwolonej publicznej krytyki przełożonego, czyli ujawnienia nieprawidłowości w funkcjonowaniu zakładu polegających na różnych aktach nierzetelności, nieuczciwości z udziałem pracodawcy lub jego przedstawicieli. Warunek – nie narusza tym swoich obowiązków pracowniczych. W szczególności polegają one na dbaniu o dobro zakładu i zachowaniu w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby pracodawcę narazić na szkodę (art. 100 § 2 pkt 4 k.p.), a także na przestrzeganiu zakładowych zasad współżycia społecznego (art. 100 § 2 pkt 6 k.p.).

Pracownik ma więc prawo przeciwdziałać złu, które obserwuje w firmie, i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10303

Wydanie: 10303

Spis treści
Zamów abonament