Za kilka dni wyjaśni się, kto będzie płacił zasiłki w 2016 r.
Zbliża się 30 listopada. Płatnik składek, który na ten dzień będzie zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 osób, w przyszłym roku będzie pełnił wobec nich funkcję płatnika zasiłków.
Jeśli te obowiązki przejdą na pracodawcę czy zleceniodawcę, powinien pamiętać o podstawowych zasadach wypłaty i rozliczania świadczeń. Zagadnienia te będą jednym z tematów bezpłatnych seminariów prowadzonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach akcji „Tydzień przedsiębiorcy" trwającej od 23 do 27 listopada 2015 r.
Uprawnione podmioty
Prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego ustalają oraz świadczenia te wypłacają:
a) płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych – swoim ubezpieczonym w czasie trwania ubezpieczenia,
b) terenowe jednostki ZUS w pozostałych przypadkach.
Liczbę ubezpieczonych ustala się na każdy rok kalendarzowy według stanu na 30 listopada poprzedniego roku, a w stosunku do płatników składek, którzy na ten dzień nie zgłaszali nikogo do ubezpieczenia chorobowego – według stanu na pierwszy miesiąc, w którym dokonali takiego zgłoszenia.
Terminy wypłaty
Płatnicy składek powinni wypłacać zasiłki w terminach przyjętych dla wypłaty wynagrodzeń lub dochodów. Terenowe jednostki ZUS robią to na bieżąco po stwierdzeniu uprawnień. Zasiłki te wypłaca się jednak nie później niż w ciągu 30 dni od następnego dnia po dniu złożenia przez ubezpieczonego wszystkich dokumentów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta