Przyczyna wypowiedzenia musi być aktualna
Pomiędzy przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę a wypowiedzeniem powinien istnieć związek czasowo-przyczynowy. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy pracownikowi przywróconemu do pracy na mocy wyroku sądu, wskazując jako przyczynę okoliczność, która była pracodawcy znana jeszcze przez przywróceniem tej osoby i której wcześniej nie powoływał.
Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 9 maja 2013 r. (II PK 245/12).
Stan faktyczny
Stanowisko pracy zajmowane przez pracownika zostało zlikwidowane. Pracodawca wypowiedział tej osobie warunki zatrudnienia, proponując jej inne stanowisko. Jako przyczynę wskazał jednak długotrwałe nieobecności pracownika, a nie likwidację jego stanowiska.
Pracownik nie przyjął nowych warunków i jego stosunek pracy uległ rozwiązaniu. Odwołał się do sądu. Sąd przywrócił go do pracy na stanowisko, które pierwotnie zajmował. Ponieważ zostało ono wcześniej zlikwidowane i pracodawca nie miał możliwości zapewnienia przywróconemu pracy, ponownie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta