Potrzebny statut, żeby działał klub radnych
Ustawa o samorządzie gminnym przyznaje radnym prawo do zrzeszania się w klubach radnych, stanowiąc jednocześnie, że zasady ich działania określa statut gminy.
Kluby są formą organizowania się radnych, a chociaż nie można ich uznać za organy pomocnicze gminy, to są one ściśle związane z funkcjonowaniem rady. Wynika to chociażby z art. 18 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym, który stanowi, że w skład komisji rewizyjnej wchodzą przedstawiciele wszystkich klubów radnych. Z tych też względów to właśnie radzie gminy ustawodawca przyznał kompetencję do określenia – w gminnym statucie – zasad działania klubów.
Niedopuszczalne ograniczenia
Uchwalając zasady działania klubów, rada gminy powinna zadbać, aby takie regulacje nie były zbyt daleko idącymi, a w konsekwencji ograniczającymi prawo radnych do zrzeszania się wynikające nie tylko z art. 23 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym, ale przede wszystkim z art. 58 ust. 1 konstytucji, który gwarantuje każdemu wolność zrzeszania się.
Jak wynika z orzecznictwa sądów administracyjnych (>patrz niżej) niezgodne konstytucją i ustawą będą m.in. takie postanowienia statutu gminy dotyczące klubów radnych, które uzależniają rozpoczęcie działalności klubu od uchwalenia i rejestracji regulaminu działania klubu. A także takie, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta