Nieprawda, że „im się nie chce”
Co zrobić, by system opieki zdrowotnej kierował pacjenta ku aktywności, a nie ku utracie pracy i rencie.
Choroby reumatyczne powodują nie tylko cierpienie, ale też niepełnosprawność, a co za tym idzie, ograniczony dostęp do oświaty i rynku pracy. Trzeba podjąć starania, by chorzy nie wypadali poza margines zawodowy i edukacyjny, bo tylko w ten sposób ograniczymy społeczne koszty chorób reumatycznych. W tym celu potrzebny jest dobrze skoordynowany program, który uwzględniałby nie tylko leczenie szpitalne, ale też rehabilitację, pomoc psychologiczną i środowiskową, np. w miejscu pracy.
Podczas konferencji „Zdrowy powrót do pracy. Konstruktywna przyszłość", która odbyła się 18 listopada w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, eksperci zastanawiali się, jak taki program powinien wyglądać i jak doprowadzić do jego powstania.
– Doradztwo zawodowe i dbanie o kondycję pacjenta cierpiącego na choroby stawów powinno się zacząć jak najwcześniej – mówiła Monika Ziętek ze stowarzyszenia 3majmy Się Razem. – Potrzebne są szkolenia i warsztaty dla osób młodych z chorobami reumatycznymi. Trzeba też ułatwić przenoszenie leczenia z jednego ośrodka do innego. Często się zdarza, że pacjent wypada z programu leczenia, np. kiedy się przeprowadzi. Są ludzie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta