Kiedy urzędnik musi się liczyć z utratą pracy
Członków korpusu jako przedstawicieli profesjonalnej i apolitycznej grupy zawodowej z założenia nie powinny dotykać zmiany na szczytach władzy. Jednak przepisy chronią ich stosunek pracy w ograniczonym zakresie.
W skład korpusu służby cywilnej wchodzą pracownicy służby cywilnej, czyli osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę oraz urzędnicy służby cywilnej, którzy zatrudnieni są na podstawie mianowania (art. 3 ustawy o służbie cywilnej, dalej usc). Większą stabilizację zatrudnienia ustawa zapewnia urzędnikom, gdyż wymienia enumeratywnie sytuacje, kiedy ich zwolnienie jest możliwe. Natomiast na temat rozwiązywania stosunków pracy z pracownikami sc milczy. Są oni zatem w tym zakresie traktowani jak wszyscy inni pracownicy zatrudnieni na podstawie kodeksu pracy (kp). I nie ma znaczenia, że pracują w sferze publicznej. Dla zakresu trwałości zatrudnienia bez znaczenia jest też stanowisko, jakie zajmuje dany członek korpusu służby cywilnej. Ważny jest tylko jego status.
Kiedy można zwolnić
To, że ustawa o służbie cywilnej wymienia sytuacje, w których możliwe jest rozwiązanie stosunku pracy z urzędnikiem sc oznacza, że żaden inny powód nawet obiektywnie uzasadniony nie pozwala pracodawcy na podjęcie decyzji o jego zwolnieniu. Przy czym część z wymienionych okoliczności nie daje pracodawcy wyboru i nakazuje mu złożenie wypowiedzenia, natomiast część pozostawia mu decyzję w tej sprawie.
I tak złożenie wypowiedzenia urzędnikowi jest obligatoryjne w razie:
- dwukrotnej, następującej po sobie, negatywnej oceny okresowej,
- stwierdzenia przez lekarza orzecznika...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta