Jak walczyć z bezprawnym wykorzystaniem herbu
Jednostki samorządu terytorialnego mogą korzystać z ochrony swojego herbu na podstawie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, ale tylko gdy prowadzą działalność gospodarczą w jej rozumieniu.
Jednostki samorządu terytorialnego mogą ustanawiać w drodze uchwały organu stanowiącego danej jednostki m.in. własne herby (art. 3 ust. 1 ustawy o odznakach i mundurach). Używanie takiego herbu w obrocie prawnym i gospodarczym przez inne podmioty jest dopuszczalne tylko za zgodą danej jednostki samorządu terytorialnego (JST). Pośrednią jego ochronę zapewniają przepisy ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (dalej: UZNK lub ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji).
Nieuczciwy przedsiębiorca
To, czy jednostka samorządu terytorialnego może żądać zaprzestania korzystania z herbu na podstawie prawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, zależy od tego, czy posiada ona status przedsiębiorcy w rozumieniu art. 2 UZNK. Ustawa ta reguluje zapobieganie i zwalczanie nieuczciwej konkurencji w działalności gospodarczej w interesie publicznym, przedsiębiorców oraz klientów (art. 1 UZNK). Oznacza to, że określone roszczenia cywilnoprawne wskazane w art. 18 ust. 1 UZNK, jak np. roszczenie o zaniechanie niedozwolonych działań (art. 18 ust. 1 pkt 1 UZNK) czy roszczenie o usunięcie skutków niedozwolonych działań (art. 18 ust. 1 pkt 2 UZNK), przysługują jedynie przedsiębiorcom w rozumieniu art. 2 UZNK. Podmiot, który nie posiada statusu przedsiębiorcy, nie jest uprawniony, aby wystąpić przeciwko przedsiębiorcy odpowiedzialnemu za dokonanie określonego czynu nieuczciwej konkurencji z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta