Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Narwaniec z piekła rodem

19 marca 2016 | Plus Minus | Jacek Cieślak
Iggy Pop i jego muzycy siedzący w samochodzie (od lewej): Joshua Homme, Dean Fertita i Matt Helders
źródło: materiały prasowe
Iggy Pop i jego muzycy siedzący w samochodzie (od lewej): Joshua Homme, Dean Fertita i Matt Helders
Iggy Pop, „Post Pop Depression”, CD, Universal Music 2016
źródło: Plus Minus
Iggy Pop, „Post Pop Depression”, CD, Universal Music 2016

Iggy Pop, największy gladiator i patron muzyki punk i brzmień alternatywnych, idol Kurta Cobaina, autor „Passengera" znanego w Polsce z wersji Kazika Staszewskiego, w wieku 68 lat nagrał pożegnalny album.

Kiedy mówi się o największych skandalistach w historii rocka, wymienia się Jima Morrisona, którego koncerty odbywały się pod kontrolą policji przerywającej występ przy każdej okazji. Albo też o Micku Jaggerze. Tymczasem to Iggy Pop stał się w muzycznym środowisku symbolem niczym nieograniczonej rockowej żywiołowości.

„Gdy Iggy burzył wszelkie granice między pierwotnym szaleństwem a ideą czystej sztuki, Marilyn Manson bawił się jeszcze w pieluchach swoim siusiakiem. (...) Iggy zalewał się wymiocinami i własną krwią. W okrutny sposób pozbawiał złudzeń swoje pełne nadziei pokolenie" – napisała Agnieszka Wojtowicz-Jach w przedmowie do książki Paula Trynka „Open up & Bleed".

Pop na długo przed Jaggerem i Bowiem grał biseksualnym wizerunkiem. Potrafił się rozebrać, ukryć penisa między nogami i krzyczeć: „Jestem dziewczyną!". Potem krążyły wieści o jego romansie z Bowiem.

Kabel na szyi

Potrafił też w przewrotny sposób prezentować na scenie swoją męskość. Rozpinał spodnie i bawił się siusiakiem. Poszedł zdecydowanie dalej niż Jim Morrison, którego uważał za wzór wokalisty. Do dziś występuje z obnażonym torsem. Wylansował skakanie z estrady w publiczność. W czasie koncertów kaleczył się nożem, polewał rany gorącym woskiem, wszczynał bójki z widzami. Wymiotował. Po latach skomentował swoje nieobliczalne zachowanie: –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10399

Wydanie: 10399

Zamów abonament