Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniec z popiwkiem

11 grudnia 1993 | Gazeta | KJ

Komisja Nadzwyczajna zdecydowała

Koniec z popiwkiem

Popiwek powinien być zniesiony od 1 stycznia 1994 r. -- zdecydowała wczoraj (10 bm. ) Sejmowa Komisja Nadzwyczajna ds. Paktu o Przedsiębiorstwie. Tak więc Sejm będzie rozpatrywał tylko poselski projekt ustawy o zniesieniu popiwku. Projekt rządowy nie zyskał poparcia ani jednego posła Komisji.

Rząd proponował, aby dotychczasowa ustawa o popiwku przestała obowiązywać dopiero po 31 marca 1994 r. Potem miałaby być zastąpiona nową ustawą, która kontrolowałaby wzrost płac w przedsiębiorstwie państwowym. Tuż po głosowaniu minister finansów Marek Borowski powiedział do posłów: "Kreujecie państwo politykę gospodarczą, która będzie prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji w zakresie wzrostu płac i inflacji. To rzutuje na przyszłoroczne wydatki z budżetu i może spowodować pogorszenie się relacji płac w sferze budżetowej do płac w sferze materialnej".

"Ten podatek nie jest po to, żeby go brać, tylko po to, żeby chronić przed jego płaceniem -- dodał wicepremier Borowski. -- Najchętniej widzielibyśmy, żeby budżet nie dostał w 1994 r. ani grosza z popiwku. "

Była to odpowiedź na pytanie posłów związkowców, ile rząd chce...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 138

Spis treści
Zamów abonament