Koniec z popiwkiem
Komisja Nadzwyczajna zdecydowała
Koniec z popiwkiem
Popiwek powinien być zniesiony od 1 stycznia 1994 r. -- zdecydowała wczoraj (10 bm. ) Sejmowa Komisja Nadzwyczajna ds. Paktu o Przedsiębiorstwie. Tak więc Sejm będzie rozpatrywał tylko poselski projekt ustawy o zniesieniu popiwku. Projekt rządowy nie zyskał poparcia ani jednego posła Komisji.
Rząd proponował, aby dotychczasowa ustawa o popiwku przestała obowiązywać dopiero po 31 marca 1994 r. Potem miałaby być zastąpiona nową ustawą, która kontrolowałaby wzrost płac w przedsiębiorstwie państwowym. Tuż po głosowaniu minister finansów Marek Borowski powiedział do posłów: "Kreujecie państwo politykę gospodarczą, która będzie prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji w zakresie wzrostu płac i inflacji. To rzutuje na przyszłoroczne wydatki z budżetu i może spowodować pogorszenie się relacji płac w sferze budżetowej do płac w sferze materialnej".
"Ten podatek nie jest po to, żeby go brać, tylko po to, żeby chronić przed jego płaceniem -- dodał wicepremier Borowski. -- Najchętniej widzielibyśmy, żeby budżet nie dostał w 1994 r. ani grosza z popiwku. "
Była to odpowiedź na pytanie posłów związkowców, ile rząd chce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta