Ostatni z pokolenia
Wacław Jędrzejewicz 1893-1993
Ostatni z pokolenia
Jerzy Kochanowski
W tym roku odeszło dwóch ostatnich wielkich przedstawicieli pokolenia, które w 1918 roku wywalczyło niepodległość. Przed kilkoma miesiącami zmarł Edward Raczyński, teraz odszedł Wacław Jędrzejewicz.
Urodził się 29 stycznia 1893 roku w Spiczyńcach na Ukrainie. W 1903 roku rozpoczął naukę w gimnazjum gen. Pawła Chrzanowskiego (w jego klasie był m. in. ks. Ignacy Skorupka) . Na jego konstrukcji psychicznej zaważyły tak niespokojne lata, w których dorastał, jak i atmosfera rodzinnego domu, z piękną żołnierską tradycją, sięgającą czasów napoleońskich. Nie bez znaczenia był wpływ starszego o osiem lat brata Janusza, członka PPS od 1904 roku. Nie sądźmy jednak, że dzieciństwo i młodość Wacława Jędrzejewicza składało się tylko z politycznych doświadczeń -- w gimnazjum Chrzanowskiego był współtwórcą kółka lotniczego (1909) i pierwszym polskim "pilotem" szybowcowym (1912) .
Na miejsce studiów wybrał Kraków, rozpoczynając w 1913 roku naukę w Studium Rolniczym UJ. Wzorem wielu uniwersyteckich kolegów wstąpił do Związku Strzeleckiego, gdzie ukończył szkołę podoficerską. Wybuch I wojny zastał Jędrzejewicza w Warszawie, dzięki czemu ominął go początek legionowej epopei. Nie pozostał jednak bezczynny: z A. Kocem, R....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta