Menedżer także może zapłacić karę
Postawienie zarzutów osobie fizycznej jest możliwe tylko wówczas, gdy naruszenie prawa konkurencji udowodniono wcześniej spółce, dla której ona pracuje.
W jednej z pierwszych wypowiedzi po powołaniu na stanowisko, nowy prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wypowiedział się pozytywnie o wprowadzeniu odpowiedzialności finansowej osób fizycznych za zawieranie karteli oraz innych porozumień antykonkurencyjnych. Zdaniem prezesa UOKiK takie rozwiązanie jest logiczne i słuszne, bowiem lepiej zachęca osoby fizyczne do uczciwego konkurowania. Warto zatem przypomnieć zasady obowiązujące od blisko półtora roku, zgodnie z którymi w przypadku naruszenia prawa konkurencji należy liczyć się z możliwością poniesienia kary pieniężnej nałożonej na kierownictwo firmy – mimo że dotychczas konsekwencje takie nie zostały zastosowane w praktyce.
Wysokość sankcji dla osoby fizycznej za jedno naruszenie prawa konkurencji nie może przekroczyć 2 mln zł, jednak w przypadku wykrycia kilku przypadków, możliwe jest wydanie przez UOKIK kilku decyzji, a co za tym idzie łączna wysokość kar może okazać się ostatecznie znacznie wyższa. Z kolei dla firmy, za naruszenie prawa konkurencji przewidziano w polskim prawie sankcję w wysokości 10 proc. rocznych obrotów, co często oznacza dla przedsiębiorstwa wielomilionowe koszty oraz straty reputacyjne.
Decyzję o tym, czy karę za łamanie prawa konkurencji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta