Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dekretowcy poczekają na wyrok

20 lipca 2016 | Prawo | Marek Domagalski

Trybunał Konstytucyjny zamknął we wtorek rozprawę dotyczącą zwrotu warszawskich nieruchomości, ale wyrok ogłosi w ciągu trzech miesięcy.

Uchwaloną przez poprzedni parlament i popieraną przez władze Warszawy ustawę z 25 czerwca 2015 r. (zmieniającą ustawę o gospodarce nieruchomościami), która ma rozwiązać problem nieruchomości objętych tzw. dekretem Bieruta z 1945 r., przed jej podpisaniem zaskarżył prezydent Bronisław Komorowski.

Sprzątanie po PRL

Celem przygotowanej przez Senat z inspiracji władz m.st. Warszawy noweli była likwidacja nieprawidłowości wynikłych z nieuregulowania stanu własnościowego nieruchomości, skutku owego peerelowskiego dekretu, ale też reprywatyzacyjnych zaniedbań III RP. Chodzi w szczególności o takie negatywne zjawiska, jak handel roszczeniami dekretowymi z jednej strony, a z drugiej blokowanie wykupu mieszkań np. przez najemców.

Nowela wprowadza m.in. obowiązek, by cesje roszczeń miały formę notarialną, co wymuszałoby ujawnienie ceny. Miasto nadto otrzymało prawo pierwokupu gruntu, jeśli stoi na nim budynek użyteczności publicznej – chodzi o zabezpieczenie przez likwidacją szpitali czy szkół.7tys. spraw o zwrot nieruchomości lub odszkodowanie ma stolica

Prezydent Komorowski zaskarżył jednak dwa przepisy noweli. Pierwszy (art. 214a) rozszerza w stosunku do dekretu okoliczności, w których miasto może odmówić ustanowienia prawa użytkowania wieczystego na rzecz dawnego właściciela (jego spadkobierców). Odmowę uzasadniać może sprzedaż,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10501

Wydanie: 10501

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament