Fuzje i przejęcia wpływają na status przedsiębiorstwa
Uzyskanie lub utrata pozycji mikro, małego lub średniego przedsiębiorstwa nie następuje z dnia na dzień, nawet w przypadku znaczącej zmiany liczy zatrudnionych lub danych finansowych. Modyfikacje te muszą być potwierdzone w dłuższym okresie. Inaczej jest, gdy zmiany są wynikiem przetasowań w strukturze właścicielskiej przedsiębiorstwa.
Posiadanie statusu mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa ma swoje wady i zalety. Z jednej strony daje dostęp do pewnych preferencyjnych instrumentów oferowanych przez państwo i jego instytucje. Najlepszy przykład: fundusze unijne, a w szczególności bezzwrotne formy finansowania, które są z reguły zastrzeżone dla podmiotów z tej grupy. Z drugiej strony duży przedsiębiorca ma zupełnie inne możliwości negocjowania z innymi podmiotami, w tym z bankami, firmami pożyczkowymi, leasingowymi, czy też dystrybutorami.
Kluczowe dwa lata
Stąd może istnieć pokusa, aby manipulując danymi o zatrudnieniu oraz wynikach finansowych dostosowywać się do wymogów dla grupy MSP, bądź odwrotnie grupy dużych podmiotów. Nie jest to jednak takie proste. Utrata lub uzyskanie statusu MSP nie następuje zwykle z dnia na dzień. Dane, które potwierdzają status firmy muszą bowiem powtórzyć się w ciągu dwóch lat obrachunkowych. Dopiero wówczas firma z mikro może stać się małą, z małej średnią, ze średniej dużą lub odwrotnie. I dopiero wówczas mieć dostęp...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta