Przemieszczając własne towary firma nie musi mieć faktury
Import wyrobów z Chin, ich odprawa w Niemczech i przemieszczenie do Polski składają się na wewnątrzwspólnotowe nabycie. Aby odliczyć VAT naliczony z tego tytułu kupujący musi wykazać w deklaracji podatek należny.
Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny (składa deklarację VAT-7) i podatnik VAT UE. Importuje odzież (towar handlowy) z Chin. Dotychczas ostateczna odprawa celna sprowadzanych z Chin towarów była przeprowadzana w Polsce. Ostateczna odprawa celna jednej z ostatnich dostaw miała jednak miejsce w Niemczech (tam też został rozliczony VAT od importu towarów). Następnie spółka przemieściła towary z Niemiec do Polski, rozpoznając tę czynność jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT). Czy spółka musi posiadać oryginał faktury potwierdzający nabycie tych towarów, aby móc skorzystać z odliczenia VAT od WNT? – pyta czytelnik.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi w takim zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 in principio ustawy o VAT).
Oznacza to, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy nabyte towary i usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta