Międzynarodowe regulacje mogą wykluczyć stosowanie krajowej ustawy
W przypadku polskiej spółki, która będzie świadczyć usługi transportu samochodowego przez zagranicznych kontrahentów, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania mogą wyłączyć powstanie obowiązku podatkowego w CIT.
Spór dotyczył zryczałtowanego CIT z tytułu należności wypłacanych na rzecz zagranicznych kontrahentów. We wniosku o interpretację spółka wskazała, że prowadzi działalność gospodarczą między innymi jako pośrednik przy świadczeniu usług turystycznych i rezerwacji biletów. Zamierza rozszerzyć zakres działalności o usługi w zakresie transportu osobowego. Będzie oferować swoim klientom nabycie usługi najmu samochodów osobowych poza terytorium Polski. Będzie przy tym korzystała z usług wyspecjalizowanych podmiotów zagranicznych (nierezydentów).
Firma zapytała czy realizując płatności na rzecz podatników niemających siedziby na terytorium Polski (zarówno z Unii Europejskiej, jak i spoza niej) tytułem należności za usługę najmu samochodu osobowego wykorzystywanego poza krajem musi obliczyć, pobrać i wpłacić zryczałtowany podatek zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o CIT.
Fiskus odpowiedział, że tak. Zauważył, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT urządzeniem przemysłowym jest także środek transportu. Dodał, że jedyną przesłanką opodatkowania dochdów nierezydenta w Polsce jest to, żeby osiągnął je na terytorium Polski, czyli żeby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta