Gwarancja od podmiotu powiązanego daje korzyść w CIT
Udzielenie nieodpłatnego poręczenia przez spółkę zależną jest dla otrzymującego nieodpłatnym świadczeniem i skutkuje powstaniem przychodu z tego tytułu.
Przed ogłoszeniem upadłości likwidacyjnej firma uzyskała od spółki zależnej, której sama była jedynym wspólnikiem, oświadczenie o udzieleniu poręczenia. Chodziło o 20 mln zł za zobowiązania wobec innej spółki na taką samą kwotę. Podatniczka zapytała czy poręczenie udzielone przez spółkę zależną na rzecz dostawcy gazu do spółki dominującej, za jej zobowiązania, mimo braku obowiązku ustanowienia takiego zabezpieczenia w umowie kompleksowej dostawy paliwa, jest nieodpłatnym świadczeniem.
Sama uważała, że nie, ponieważ w umowie kompleksowej dostawy paliwa gazowego łączącej spółkę dominującą z dostawcą tego paliwa nie ma zapisów, na podstawie których można było żądać ustanowienia innych zabezpieczeń niż te, które zostały enumeratywnie wymienione w umowie. W ocenie podatniczki nie istniały żadne podstawy prawne (umowne), które powodowałyby konieczność udzielenia poręczenia celem zabezpieczenia zobowiązań spółki dominującej.
Fiskus nie podzielił tego stanowiska. Podkreślił, że zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT przychodem jest w szczególności wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta