Budżet się obronił
W przypadku wykorzystania środków unijnych zbyt mało uwagi poświęcono przedsięwzięciom budującym potencjał innowacyjny i konkurencyjność polskiej gospodarki – pisze prezes NIK.
Wypełniając swoje konstytucyjne zadania, Najwyższa Izba Kontroli corocznie przedstawia Sejmowi i obywatelom analizę wykonania planów finansowych, w tym – budżetu państwa – stanowiących treść ustawy budżetowej. Celem tej analizy jest nie tylko stwierdzenie poprawności realizacji dochodów i wydatków publicznych oraz rzetelności rządowego sprawozdania z wykonania ustawy budżetowej, lecz również wskazanie głównych problemów związanych z finansami państwa i sformułowanie na tej podstawie rekomendacji co do dalszych działań.
Każdy rok budżetowy ma swój koloryt, swoją specyfikę. W 2015 roku czynnikami, które tę specyfikę tworzyły, to zmiana rządu po październikowych wyborach – zawsze powodująca pewne perturbacje w gospodarce budżetowej – oraz zakończenie w 2015 roku okresu, w którym mogły być dokonywane wydatki z unijnej perspektywy finansowej 2007–2013. Czynniki miały istotny wpływ na wykonanie budżetu państwa w 2015 roku.
Ubiegły rok był dla gospodarki bardzo dobry. PKB wzrósł – w relacji do 2014 roku – o 3,6 proc., zmniejszyło się bezrobocie, poprawiły się też statystyki bilansu płatniczego. Kolejny rok z rzędu Polska zmniejszyła dystans dzielący ją od najbardziej rozwiniętych krajów europejskich: przegoniliśmy Grecję, a wkrótce dogonimy Portugalię. Wyraźnie podniosły się też wynagrodzenia. O dobrych nastrojach w gospodarce świadczy też fakt,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta