Zostawmy formalności. NATO nie istnieje
George Friedman, politolog, założyciel i dyrektor Stratforu: Stany Zjednoczone bardzo angażują się w powstrzymywanie Rosji i sojusz z Polską. Podczas kampanii nikt tego nie podważał.
Rz: Co, w świetle triumfu Donalda Trumpa, stało się z Partią Republikańską, z której wywodzili się tacy prezydenci, jak Abraham Lincoln czy Ronald Reagan? Niełatwo zestawić ich z obecnym prezydentem elektem.
Trzeba zrozumieć, że obie partie przechodzą zmiany. Partia Demokratyczna, która początkowo była wspierana przez Południe, robotników i czarnoskórych, wiele lat temu straciła to Południe i już nie reprezentuje niższej klasy średniej. Tych ludzi przejęła Partia Republikańska. To nie kwestia Trumpa, lecz sceny politycznej. Demokraci stali się partią wyższej klasy średniej, a republikanie – niższej klasy średniej i zamożnych. Teraz muszą stworzyć koalicję z tych dwóch grup.
Dlaczego tak wielu Amerykanów poparło Donalda Trumpa? Niektórzy eksperci uważają, że wielu jego wyborców to ludzie, którzy kiedyś należeli do klasy średniej, ale przez następstwa kryzysu z 2008 roku stracili swoją pozycję finansową i poczucie bezpieczeństwa. Przez to zradykalizowali się i poparli kandydata krytykującego establishment i obiecującego poprawę ich sytuacji materialnej.
Nie, to w żadnym razie nie może być główny powód. Trump zdobył mniej więcej 47 proc. głosów: Przecież po roku 2008 nie straciła pracy połowa Stanów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta