Przywrócenie renty tylko na wniosek uprawnionego
Po spełnieniu przesłanki pozwalającej na przywrócenie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, powstaje (zostaje przywrócone) ex lege prawo do tego świadczenia. Choć przysługuje ono z tytułu poprzedniej niezdolności do pracy, to dla jego realizacji konieczny jest stosowny wniosek ubezpieczonego i wydanie decyzji przez organ rentowy.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 16 grudnia 2016 r. (II UK 514/15).
W tej sprawie wnioskodawca miał ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. W orzeczeniu z 30 października 2009 r. lekarz orzecznik ZUS nie stwierdził u niego niezdolności do pracy. W związku z tym otrzymał decyzję odmawiającą dalszego prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. Decyzja stała się prawomocna.
22 sierpnia 2011 r. wnioskodawca złożył kolejny wniosek o przyznanie mu renty z tytułu niezdolności do pracy. Tym razem lekarz orzecznik ZUS uznał go za częściowo niezdolnego do pracy od 1 listopada 2009 r. do 20 sierpnia 2015 r. Mimo to, ZUS w decyzji z 31 maja 2012 r. ustalił wnioskodawcy prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta