Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kilka sposobów na ograniczenie kosztów związanych z kartą debetową

16 lutego 2017 | Moje pieniądze
Najwięcej polaków korzysta z kart debetowych
źródło: Rzeczpospolita
Najwięcej polaków korzysta z kart debetowych
źródło: Rzeczpospolita

Są opłaty za używanie plastiku, zastrzeżenie, wydanie duplikatu, podjęcie gotówki, sprawdzenie salda, wydruk zestawienia transakcji, zmianę PIN... Czy można ich uniknąć? Anna Ogonowska-Rejer

Karta debetowa zapewniająca łatwy dostęp do pieniędzy – można nią płacić w sklepach i podejmować gotówkę z bankomatów – jest wydawana do konta osobistego. Na ogół za wydanie czy wznowienie plastiku opłata nie jest pobierana. W bankowych cennikach są natomiast miesięczne opłaty za używanie karty (do 30 zł). Niejednokrotnie można ich uniknąć po spełnieniu ustalonych przez bank warunków. .

Znaczenie ma także rodzaj posiadanego konta. Na przykład w Deutsche Banku darmowa jest obsługa Karty IQ World MasterCard dla kont db Smart i db Elite. Natomiast posiadacze pakietów dbNET, db Open, db Life i db Invest płacą 10 zł miesięcznie (bank zwalnia z tego obciążenia, gdy klient przeprowadzi transakcje bezgotówkowe o wartości co najmniej 700 zł miesięcznie).

Bank BGŻ BNP Paribas nie pobiera opłaty od klientów, którzy nie ukończyli 26. roku życia.

Preferencje dla aktywnych klientów

Opłata za kartę bywa także uzależniona od częstotliwości korzystania z plastiku w sklepach czy punktach usługowych. Większość banków rezygnuje z opłaty, jeśli systematycznie używamy plastiku, wydając za jego pośrednictwem określoną kwotę – jej wysokość zależy niejednokrotnie od rodzaju konta. Na przykład w Eurobanku minimalna suma transakcji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10677

Wydanie: 10677

Spis treści
Zamów abonament