Dokumentację zniszczoną przez powódź może zastąpić opinia biegłego
Sytuacja, w której nie można ustalić kosztu wytworzenia środka trwałego, obejmuje również przypadki niezawinione, niezależne od podatnika, w szczególności wynikające z działania siły wyższej.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 2 lutego 2017 r. (I SA/Rz 1016/16).
Stan faktyczny
Podatnik od kilkunastu lat prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Początkowo jego firma zajmowała się transportem oraz konserwacją i naprawą pojazdów. W październiku 2005 r. postanowił, że działalność zostanie poszerzona o handel hurtowy materiałami budowlanymi, które były składowane na placu (bez magazynu). Niecały rok później podatnik wraz ze wspólnikiem rozpoczął budowę budynku handlowego w celu rozwoju działalności. Zasadnicze wydatki na budowę zostały poniesione w latach 2007–2010. W czerwcu 2009 r., a potem w maju 2010 r. miasto przedsiębiorcy nawiedziła duża powódź. W jej wyniku podatnik utracił całą dokumentację finansowo-księgową, co było za każdym razem (dwukrotnie) zgłaszane do urzędu skarbowego. Dlatego, w ocenie podatnika, ustalenie wartości budynku jest możliwe poprzez powołanie biegłego rzeczoznawcy z zakresu budownictwa, zwłaszcza, że posiada dokumentację związaną z odbiorem budynku i przekazaniem go do użytkowania. Uważał więc, że wycena biegłego pozwala wprowadzić budynek do ewidencji środków trwałych, amortyzować i ujmować w kosztach prowadzonej działalności.
Fiskus nie potwierdził jednak takiego rozwiązania. Zgodził się, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta