Jak rozliczyć usługi księgowe dla klienta z UE
O opodatkowaniu usług świadczonych dla nabywcy z zagranicy decyduje miejsce ich świadczenia. Gdy znajduje się w Polsce, usługodawca powinien naliczyć podatek. W przeciwnym razie powinien zastosować odwrotne obciążenie.
- Polska spółka wystawia faktury za wykonane przez siebie usługi księgowe dla podmiotów zarejestrowanych na Malcie lub na Cyprze. Ze względu na to, że nabywcy nie są zarejestrowani do celów VAT na Malcie oraz Cyprze (czyli w swoich rodzimych krajach), polska spółka wystawia faktury z 23-proc. VAT ze względu na brak numeru unijnego uprawniającego do umieszczenia na fakturze adnotacji „odwrotne obciążenie" (reverse charge). Czy spółka postępuje prawidłowo? – pyta czytelniczka.
Opodatkowaniu VAT w Polsce podlega, między innymi, odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). A contrario – nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem w Polsce odpłatne świadczenie usług poza terytorium Polski. O tym czy świadczenie usług ma miejsce na terytorium kraju, decydują przepisy o miejscu świadczenia usług, tj. przede wszystkim art. 28a–28o ustawy o VAT. W świetle tych regulacji sposób ustalania miejsca świadczenia usług księgowych zależy od tego czy usługi te są świadczone na rzecz podatników, czy na rzecz podmiotów niebędących podatnikami.
Ważny jest status...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta