Zyski spadły, straty wzrosły
Średnio inwestorzy zarobili 1,3 proc. w skali roku Ewa Bednarz
Podsumowanie wyników produktów strukturyzowanych, które zakończyły się w 2016 r., wypada niezbyt dobrze, a w porównaniu z rokiem 2015 – nawet bardzo źle.
Średni zysk wyniósł 1,3 proc., podczas gdy rok wcześniej było to 3,57 proc. Najlepsze produkty zakończone w 2015 r. pozwalały zarobić przez rok 10 – 16 proc., a w ubiegłym roku tylko 5 – 8,5 proc. Przedtem na najgorszych inwestycjach można było stracić najwyżej 2,5 – 0,7 proc. w skali roku, teraz 10 – 26 proc. A na minusie znalazło się znacznie więcej produktów.
Nie sprawdziło się więc przekonanie, że produkt strukturyzowany – bez względu na swoją formę – może być dobrym sposobem na pomnażanie oszczędności w czasach niskich stóp procentowych oraz słabej koniunktury na rynkach kapitałowych.
Giełda pomogła nielicznym
Największe straty przyniosły Certyfikaty Odwrotnie Zamienne na akcje emitowane przez Raiffeisen Polbank (bez ochrony kapitału). Gdyby wyłączyć je z dostępnych danych, okazałoby się, że średni zysk wynosi 2,04 proc. brutto, a średni w roku 1,14 proc.
Spośród 366 ofert monitorowanych przez Analizy Online, 57 produktów przyniosło ponad 3 proc. zysku średnio w roku, 41 – ponad 4 proc., a 19 – ponad 5 proc. Najwięcej można było zarobić na produktach długoterminowych, z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta