Zastrzyk przeciw pasożytom
Eksperymentalna szczepionka przeciw pierwotniakom wywołującym chorobę okazała się skuteczna w badaniach z udziałem ludzi.
To ogromny sukces naukowców od dziesięcioleci próbujących opanować najgroźniejszą chorobę zakaźną świata. Na malarię tylko w 2015 roku zapadło 214 mln osób. Szacuje się, że każdego roku umiera z jej powodu od 400 do 500 tys. zakażonych.
Nie ma na nią – jeszcze – szczepionki, a wywołujące chorobę pierwotniaki Plasmodium z czasem nabywają odporności na leki.
Badania przeprowadzili niemieccy naukowcy z Uniwersytetu w Tybindze, Instytutu Medycyny Tropikalnej oraz Niemieckiego Centrum Chorób Zakaźnych (DZIF) we współpracy z amerykańską firmą biotechnologiczną Sanaria. Jej kandydat na szczepionkę – preparat PfSPZ-CVac – dał stuprocentową ochronę przed malarią.
Trzy miesiące spokoju
Malarię wywołują jednokomórkowe pierwotniaki z rodzaju Plasmodium – najczęściej jest to Plasmodium falciparum, zarodziec sierpowaty, powodujący malarię o najpoważniejszym przebiegu. Do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta